Już od wielu lat szukam informacji na temat nasilenia się świądu w nocy, zwłaszcza u osób z Atopowym Zapaleniem Skóry. Niestety do tej pory nie ma konkretnej odpowiedzi na to zagadnienie, ale wg przeprowadzonych badań powstały pewne hipotezy. Jedno jest pewne, że mechanizm tego zjawiska jest złożony i składa się na niego wiele przyczyn.
Zmniejszona funkcja bariery naskóka
W ciągu nocy występuje zjawisko przeznaskórkowej utraty wody, jest to fizjologiczne zjawisko, jednak w przypadku chorych na AZS taki stan rzeczy jest niekorzystny, ponieważ skóra jest wówczas bardziej narażona na drażniące substancje. Sprawdza się to głównie u osób uczulonych na roztocze kurzu domowego, które w łóżku mają idealne warunki do życia.
Jest to trochę zaskakujące, ponieważ u zdrowego człowieka następuje obniżenie temperatury. Jest ona najniższa w godzinach od 23:00 do 3:00. Być może taka sytuacja ma miejsce u osób z AZS. W moim przypadku ta teoria zgadzałaby się. Ponieważ moja skóra bardzo szybko się nagrzewa. Wystarczy kilka minut pod cienką kordłą a już muszę się odkrywać. Mój mąż mówi, że jestem jak kaloryfer 😉 Dodatkowo jeżeli pot jest czynnikiem nasilającym świąd to ta hipoteza jest bardzo wiarygodna. W moim przypadku spocona skóra najmocniej wpływa na pojawienie się świądu.
Kortyzol w organiźmie ulega wahaniom w ciągu doby. Najwyższe jego stężenie występuje w godzinach porannych natomiast najniższe w późnych godzinach wieczornych. Jak powszechnie wiadomo kortyzol oprócz wielu innych ważnych funkcji, spełnia rolę przeciwzapalną. Przypuszczalnie jego najniższy poziom może być kolejnym mechanizmem powodującym świąd, gdyż "ochrona" przeciwzapalna jest w tym czasie najniższa.
W przypadku osób, które używają glikokortykosteroidów miejscowych lub doustnych poziom kortyzolu dramatycznie spada w momencie odstawienia. Jest to spowodowane "rozleniwieniem" nadnerczy, które nie miały potrzeby produkcji kortyzolu skoro był on dostarczany z zewnątrz.
Jestem bardzo ciekawa do jakiego poziomu spada stężenie kortyzolu u osób, które weszły na drogę odstawienia kortykosteroidów.
Ten temat będę aktualizować. Zawarte w nim informacje są zaczerpnięte z wiedzy medycznej połączone z moimi spostrzeżeniami i wnioskami, które zdobyłam poprzez obserwacje innych osób chorych na AZS i moje doświadczenia osobiste. Dlatego nie należy ich traktować jako całkowicie wiarygodne. Nie prowadzę badań klinicznych.
Komentarze
Prześlij komentarz